Comunicate de Afaceri

Doar 3 din 7 companii romanesti usureaza munca angajatilor! Cum reusesc sa faca asta?

Numai 3 din 7 administratori de firma au inteles, momentan, cat de mult conteaza ca munca pe care o desfasoara angajatul sa nu fie repetitiva, dar si cat de importante sunt programele, ca cel de aici: http://bsgroup.ro/solutii/erp/contabilitate/, pe care i le pune acestuia la dispozitie pentru a-i usura considerabil munca. Acestia au dezvaluit si care sunt principalele programe pe care le-au achizitionat:

1. Program de contabilitate

Acesta joaca un rol extrem de important in orice firma. Un soft de contabilitate ofera posibilitatea angajatului sa nu mai piarda cateva zile pe luna cu introducerea documentelor, ci sa faca asta progresiv. De asemenea, doar cu ajutorul acestuia si fara a apela la surse externe, un angajat are posibilitatea de a scoate fise de cont, de a analiza situatiile clientilor si de a le trimite colaboratorilor situatii concrete. Mai mult, un program de contabilitate il ajuta si pe administrator, pentru ca are posibilitatea de a obtine detalii relevante cu privire la cheltuielile facute, dar si asupra profitului.

2. Program de facturare

Un asemenea program este extrem de important pentru orice firma se ocupa cu comert, indiferent de domeniu. De altfel, un program de facturare anunta un angajat cand se apropie termenul de plata al unui client, ofera jurnale de vanzari, dar si de cumparaturi. Mai mult, fisele scoase de acesta usureaza comparatia cu situatia contabila. Chiar si stocurile pot fi tinute mult mai usor, pentru ca un program bun se poate conecta la magazinul online. Un alt avantaj al acestuia este ca se actualizeaza singur conform legislatiei in vigoare si un administrator nu are de ce sa isi faca probleme in eventualitatea unui control.

3. CRM (Customer Relationship Management)

Un CRM este extrem de util oricarei companii care urmareste satisfacerea clientilor si care doreste sa pastreze o legatura cat mai buna cu acestia, pentru a se asigura de continuitatea prestarii serviciilor. Intr-un astfel de program, de la BSGROUP.RO, se inregistreaza interactiunile pe care un angajat le are cu clientii, precum prezentari, intalniri si schimburi de apeluri telefonice sau e-mailuri, insa cel mai mare avantaj vine din faptul ca datele introduse pot fi analizate cu usurinta. Un CRM are scopul de a ajuta un manager sa urmareasca gradul se satisfactie al clientilor si sa vada ce poate face pentru a aduce imbunatatiri permanent.

Acestea sunt cele trei programe care nu ar trebui sa ii lipseasca unei firme de succes, pentru ca doar datorita acestora angajatii reusesc sa faca treaba mult mai eficient. Bineinteles, in functie de profilul firmei, un administrator trebuie sa se asigure ca are si programe care sa ii ajute pe angajati. De exemplu, o firma care se ocupa cu editarea de carti, este absolut necesar sa aiba suita ADOBE. De asemenea, aceasta se adreseaza si multor alte firme care vor sa aiba imagini de calitate si sa nu le editeze intr-un program online.

In concluzie, cu toate ca sub 50% dintre firmele romanesti apeleaza la programe speciale pentru a le usura munca angajatilor, dar si pe a lor, exista o tendinta in crestere, iar asta nu poate fi decat imbucurator. Este extrem de important un pogram de contabilitate, unul de facturare, dar si un CRM, pentru orice firma care este in crestere si vrea ca totul sa se desfasoare perfect. De altfel, mai sunt o multime de programe care ii pot ajuta pe angajati sa faca treaba de calitate, iar licenta acestora nu este exagerat de scumpa.
Social Media
Vezi toate articolele autorului: Daniela Barbu

Comentarii

Cauta

Categorii populare